Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Az Atka-fésű körül ?

Bencsik József Az « Atka-fésű körül ?
Még csak a tél elején vagyunk ! Ha minden jól megy, akkor a tél folyamán, akár már is csinálhatnánk is akár kísérleti atkafésűket is! Legyen az például egy magunk készített jól működő atkamentesítővel. Van az atkákból bőven a méheseinkben , nem úgy az atkamentesítőkből! Igaz ugyan egy kissé fáradságosnak ígérkezik az első alkalommal, ilyen vállalkozásba kezdeni no meg nem vagyunk kézművesek, se specialisták, annál inkább dicsőségesnek mutatkoznék egy működőképes atkamentesítő előállítása,! Legyen az otthoni műhelyben megvalósítva, legyen az "emeletes, ki-be " formában. A magam részéről, már több alkalommal foglalkoztam kisebb szerkezetek megvalósításával.! Miért ne ajánlhatnák most is így eljárni . Legyen az ezúttal egy úgynevezett "atka-fésű" megvalósításával! Egy olyan atkamentesítő, eljárásról lenne szó amelyik nem alkalmaz semmiféle szert,, nem zavarja a méheket. Ráadásul rövid időn belül szinte mentesíti a méhcsaládot közel teljes mértékben!
Valójában az elképzelt "atka-fésű" úgy működik mint egy különleges kis alagút, amelyen kötelezően keresztül haladva a méhecske elveszítené a hátán, a testén lovagló kullancsot! Így az, befelé mint kifelé, haladva, az atka fésű "simogatásával"! Annak megvalósítása ! Igen fontos dolog lenne, miután annak segítségével megvalósulna egy igazi atkamentesség ? De nem csak elsődleges feladat lenne, hanem valóban a legfontosabb is ! A magam elképzelése szerint, az atkamentesítés elsődleges sikere is, egy jól működő « Atka-fésű » megalkotásán múlik. Nem hiába hasznosnak ígérkezne annak megvalósítása a legjobb körülmények között ! Legyen az egy, "emeletes "változatban! Sokat ígérő berendezés de még nincs rá tényleges, megvalósult, bizonyíték ezidáig!
Nos akkor kezdjük a leírást, pontosabban , a « Fésű » fogaival ! Vásároljunk olyan vastagabb plasztik filmből készített A4 nagyságú, fényes, plasztik boríték-zsákot amelybe, leveleket, dokumentumokat, szoktunk az irodákban tárolni ideiglenesen , lehet az akár milyen színű ! Ezekből, majd levágunk, egy 20-22 mm széles, fényes szalagot. Majd és máris, ollóval, belevágunk, a hosszúságára merőlegesen, és egymással párhuzamosan, és rendszeresen, de csak 15 mm es bevágásokkal! Rendszeres, piciny kis 1-1,5 cm széles, sávokról van szó ! Az így kapott kicsiny szalagocskák lesznek az atka seprű, "fogai," majd amikor a bevagdosott szalag alkalmazásra kerül , az « atka-fésűben. Igy most ezt a bevagdosott, szalagot máris felragaszthatja , véglegesen fölerősíthetjük, természetesen nem a bevagdosott oldalával, egy előzetesen levágott, merev, 10-12 mm széles, tartó -csíkra ! Gondosan ügyelni a felerősítésre, mivel a fésű fogak sikamlós anyagból készültek!!! Szükség esetén, két tartó csík közé szorítva!
Valójában így, ilyen helyzetben kerülnek az atka-fésű fogai alkalmazásra, majd amikor beépültek az "atka-fésű"be! De nagyon fontos a beépítési helyzetük is ! A rideg taro, vékony, csíkra, hosszában felragasztott fésű fogsor beépítési rögzítési helyzete, a kaptárban. Az atkalesöprésre történő helyzet beállítása, rögzítése, ugyancsak alapvetően lényeges, minta fésű fogainak beállítása is, lényeges! Azok úgy vannak behelyezve , hogy az éleikkel, a hegyeikkel, nem vízszintesen, hanem, egy kissé lefelé , irányuljanak. Történhet az így mivel a fogak alsó pontja, a talajszinttől 2,-3 cm magasan, míg a felső szintje vagyis a "fésű" magasabb, kiindulási pontja 7 - 9 mm re az alapszint fölött található! Ily módon a kifelé igyekvő méhecske kifelé mászik, csúsztatja magát, a fésűfogak alatt, miközben azokat föl is hajlítgatja! Következés képpen persze lesodorhatja a hátán lovagló , avagy a testén kapaszkodó atkát . Ha mégis nem sikerülne az első alkalommal, majd egyszer csak sikerülni fog az X alkalommal! !! Lásd a vázlatrajzon . Kifelé igyekezve, a hajlékony fésűfogak a méhecske testéhez idomulnak, így egy kis szerencsével le is sodorhatják atkákat, az egyik utóbbi ki- be működés alkalmával! Érdemes megjegyezni hogy az ilyen eljárás a természetben a méhéknek , több mint, állandó, miután a virágszirmok széthajtogatása is, nem csak mindennapos , de általános szükségszerűség.
Mi több, a lesodródott atka időközben kissé megzavarodott a kialakult tolakodások folytán ! Ugyanis , leesett az az "atka-fésű"aljzatára ,a szitarácsra, De, míg megtalálja a felborult egyensúlyát, igyekszik valahol megkapaszkodni! Márpedig a közéletben, a szerkezeti berendezések mindegyike sikamlós plasztik anyagból készült, azok egyikébe se lehet megfogóckodni! Így történhet meg, az is , hogy az atka leesett a szitarácsra nem csak sikamlósság de lesodródási folyamat folytán is ! Márpedig sehová se lehet kapaszkodni hiszen a környezet is vékony sikamlós plasztik anyagból készült! Az atka ily módon tovább fog esni a szitarács alá, padlóra! Az lesz a vége; tovább már nem tud esni! De az a padló se a mentségére várja a kullancsot! Az ugyanis be van kenve olyan ragaccsal amelyből az atka beragad és abból képtelen kiszabadulni!
Folyhatnak így az események az egész évad alatt ! Előbb utóbb szinte minden atkára ilyen végzetes sors vár! Már az első évad alatt, a méhcsalád megtisztult, és visszakapta az élet erejét , életkedvét! Szerencsére, ez utóbbiból rendszeresen az alkalmazó méhésznek is jut! ! !

Bencsik József 2020 december


Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.04 másodperc