Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Az atka-fésű megvalósításába kezdeni.

Bencsik JózsefAz "atka-fésű" megvalósításába kezdeni nagy vállalkozások közé tartozó eljárásnak mutatkozik. Elvégre is ilyen vállalkozásba kezdeni igen bátor kezdeményezésnek fog mutatkozni! No persze nem biztos hogy kézművesek is közöttünk! De ha nem vagyunk kézművesek, se specialisták, annál inkább dicsőségesnek mutatkoznék egy működőképes atka mentesítő előállítása! Amikor a méheink védelmére teszünk erőfeszítéseket akkor a saját érdekükben teszünk ! Legyen az- az otthoni műhelyben megvalósítva, legyen az akár "emeletes, ki-be " formában. A magam részéről, már több alkalommal foglalkoztam kisebb szerkezetek megvalósításával! De ma már az előrehaladott koromnál fogva egyre nehezebb egyedül, ilyen kemény vállalkozásba kezdeni. Miért ne, ezúttal egy ilyen bonyolultnak mutatkozó eljáráshoz segítséget kérni, most is így eljárni. Legyen az ezúttal egy úgynevezett "atka-fésű" megvalósítására ! Egy olyan atka mentesítő, eljárásról lenne szó amelyik nem alkalmaz semmi féle szert, nem zavarja a méheket. Ráadásul rövid időn belül szinte mentesiti a méhcsaládot közel teljes mértékben!

Valójában az elképzelt "atka-fésű" úgy működik mint egy különleges kis alagút, amelyen kötelezően keresztül haladva a méhecske elveszítene a hátán, lovagló úgy mint a testén kapaszkodó kullancsokból. Így lehet az, ha nem is mind az első áthatolás alkalmával. Igy történhet meg ezen esemény a napközben elforduló ki-be forgalom alkalmával, az egész évad alatt! Annak megvalósítása ! Igen fontos dolog lenne, miután annak segítségével megvalósulna egy igazi atkamentesség ? De nem csak elsődleges feladat lenne, hanem válóban a legfontosabb is ! A magam elképzelése szerint, az atkáka mentesítés elsődleges sikere is, egy jól működő « Atka-fésű » megalkotásán múlik. Nemhiába hasznosnak ígérkezne annak megvalósítása a legjobb körülmények között ! Legyen az egy, "emeletes "változatban! Sokat ígérő berendezés de még nincs rá tényleges, megvalósult, bizonyíték ez idáig!

Nos akkor kezdjük a berendezés leírását, pontosabban , a « Fésű » fogaival ! Vásároljunk olyan vastagabb plasztik filmből készített A4 . nagyságú, fényes, plasztik boríték-zsákot amelybe, leveleket, dokumentumokat, szoktunk az irodákban tárolni ideiglenesen , lehet az akár milyen színű ! Ezekből, majd a levágunk, egy 20-22 mm széles, fényes szalagot. Majd és máris ollóval belevágunk, a hosszúságúra merőlegesen, és egymással párhuzamosan, és rendszeresen, de csak 15 mm hosszú bevágásokkal! Rendszeres, piciny kis 1,5 -2mm széles, sávokról van szó ! Az igy kapott kicsiny szalagocskák lesznek az atka söprű, "fogai," majd amikor a bevagdosott! Felerősíthetők, természetesen nem a bevagdosott oldalával, egy előzetesen levágott, merev, 10-12 mm széles, tartó -csíkra ! Gondosan ügyelni a föl erősítésre, mivel a fésű fogak sikamlós anyagból készültek!!! Szükség esetén, két tartó csík közé szorítva!

Valójában így, ilyen helyzetben kerülnek az atka-fésű fogai alkalmazásra, majd amikor beépültek az "atka-fésűbe! De nagyon fontos a beépítési helyzetük is ! A rideg türő, vékony, csíkra, hosszában fölragasztott fésű fogsor beépítési rögzítési helyzete. Az atka lesöprésre történő helyzet beállítása, rögzítése, ugyancsak alapvetően lényeges, minta fésű fogainak beállítása is, lényeges! Azok úgy vannak behelyezve , hogy az éleikkel, a hegyeikkel, nem vízszintesen, hanem, egy kissé lefelé, pontja, a talajszinttől 2,-3 cm magasan, míg a fölső szintje vagyis a "fésű" magasabb, kiindulási pontja 7 á 9 mm re az alapszint fölött található! Ily módon a kifelé igyekvő méhecske kifelé mászik, csúsztatja magát, a fésű fogak alatt, miközben azokat föl is hajtogatja! Következés képen persze lesodorhatja a hátán lovagló , avagy a testén kapaszkodó atkát. Így az miután egyes fésű fogak akár az átjáró méhecske oldalát is érinthetik, ily módon az ott tartózkodó kullancsok is lesodródhatnak! Ha mégis nem sikerülne az első alkalommal, majd egyszer csak sikerülni fog az x alkalommal! !! Lásd a vázlatrajzon . Kifelé igyekezve, a hajlékony fésű fogak a méhecske testéhez idomulnak, így egy kis szerencsével le is sodorhatják atkákat, az egyik utóbbi ki- be működés alkalmával! Érdemes megjegyezni hogy az ilyen eljárás a természetben a méhéknek , több mint, állandó, miután a virágszirmok széthajtogatása is, nem csak mindennapos , de általános szükségszerűség, az életükben !

Mi több, a lesodródott atka időközben kissé megzavarodott a kialakult tolakodások folytán ! Ugyanis , leesett az az atka-fésű aljzatára ,a szitarácsra, De, míg megtalálja a felborult egyensúlyát, igyekszik valahol megkapaszkodni! Márpedig a körzetben, a szerkezeti berendezések mindegyike sikamlós plasztik anyagból készült, azok egyikébe se lehet meg kapaszkodni! Így történhet meg, az is , hogy az atka leesett a szítra rácsra nem csak sikamlósság de a lesodródási folyamat folytán is ! Márpedig sehová se lehet kapaszkodni hiszen a környezet is vékony sikamlós plasztik anyagból készült! Az atka ily módon tovább fog esni a szitarács alá, padlóra! Az lesz a vége; tovább már nem tud esni! De az a padló se a mentségére várja a kullancsot! Az ugyanis bevan kenve olyan ragaccsal amelyből az atka beragad és abból képtelen kiszabadulni! Valójában el lehet kerülni a ragacsolási eljárást is pl, hagyni az atkát leesni nem a ragacsba hanem egyenesen kívülre a szabad földre ahol ugyancsak vesztésre ítélve elpusztulnak a szitarács alatt ! Nem kell elfelejteni hogy az "atka-fésű"-k, a kaptáron kívül a bejárat elött vannak elhelyezve. Márpedig az Ily módon az egyensúly veszteség folytán az "atka-fésű" -n való áthatolás miatt a atkák a szitarács alá , a földre is lehullanak! Kiesve a természetes környezetükből, vagyis messze a hordozó méhek testétől az atkát talán már az éjszakai lehűlés folytán elveszítik képességeiket pusztulásra ítélve ! Valójában tehát nincs is szükség "ragacsolásra" Egy előnye mégis számításba jöhet, miután a beragadt atkák megszámlálásával a "fertőzés" foka is megállapítható!

Folyhatnak így az események az egész évad alatt ! Előbb utóbb szinte minden atkára ilyen végzetes sors vár! Ez idő alatt a méhcsalád megtisztult, és visszakapta az élet erejét , életkedvét! Szerencsére, ez utóbbiakból rendszeresen az alkalmazó méhésznek is jut! ! ! Történik mindez semmiféle szer alkalmazásával !

Tessék, lehet, máris kipróbálni ! ! !

Bencsik József Lyon 2020 december
Vázlat terv Link

Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.03 másodperc