Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Kötelező, egyirányú forgalom a kaptár bejáratán !

Bencsik JózsefBencsik József


Az Atka Fésűs eljárás , alkalmazásának jóvoltából !

Több mint korszakalkotó hasznos fejlődési lehetőség várható!



Egy újabban elképzelt méhészeti eljárás szerint : egy, kicsiny kis, atkafésű segítségével kötelező egyirányú forgalomra lehet kényszeríteni a ki-be járó méhek eljárását ! Az ilyen társadalmi eljárás vagyis az egyirányú forgalom előnyei a kétlábú humanoidok között már régóta ismeretes ! Nos akkor miért ne lehetne igy, több mint hasznos, a méhtársadalom esetében is? Ők ugyan nem látják az előnyöket, de nem igy a méhészek !

Ezúttal, a továbbiakban pontosan egy olyan eljárás bevezetési ajánlatára kerül sor röviden amelynek segítségével máris megvalósítható lenne a kötelező egyirányú forgalom bevezetése, alkalmazása, a méheknél is, pontosabban, és csakis a kaptár ki-be járatánál. De miért éppen itt ?

Mert pontosan itt történik a torlódás a zsúfoltság, tolakodás, több mint jelentős, időveszteség no persze csakis jó idő esetén a kedvező időjárás alkalmával ! A gyűjtögetők ilyenkor könnyen és gyorsan kiveszik részüket a bőséges termékekből, és máris beáll a zsúfoltság, a forgalomzavar a befelé és a kifelé igyekvők között ! Ott kerülhet mindenki, akaratlanul, egymással szembe ! Mindenki elsőként szeretne sürgősen, tovább jutni ! Márpedig a tolakodás ilyen esetben valóban megállíthatja , legalábbis alaposan akadályozhatja a továbbjutást. Következés képpen a tömeges forgalom, tömeges akadály a termék beérkezésére, akadály a kifelé irányuló forgalom megvalósításához is ! Hogyan elkerülni az ilyen valójában hatalmas, többirányú veszteségeket, többieket is igy például a ténykedők időveszteségét ? Márpedig a tömeges forgalom egyenlő tömeges veszteség ? Hogyan elkerülni ezen, több mint jelentős hátrányokat ?

A kérdés már régóta felvetődött az humanoidok között amikor is a kötelező egyirányú forgalom az autóutakon, bevezetésre került ! Ma már szinte nem is történik forgalom az autóutakon, csakis egy irányban ! No persze nem igy a méhek esetében !Van is ott dugulás minduntalan jó idő esetén ! Legalábbis így megy az mai időkben !

De lehet hogy holnap már méhek között is alkalmazásra kerül az egyirányú forgalom ! Nem lesz több dugulás a bejáraton, nem lesz ott annál inkább több, és több időveszteség se. De várható jelentős hozam nyereség, úgy mint idő és fáradtság megtakarítás. . .

Hogyan fog mindezen várható előny, bekövetkezni, megvalósulni?



No lám egyszerűen, és valóban megvalósulhatnak az ilyen előnyök « Atka-fésű » folyamatos alkalmazásának segítségével az egyirányú forgalom megvalósulása, annak alkalmazása folytán !

Röviden : Történik az eljárás, egy ajánlott kicsiny berendezés, kellék, alkalmazásával, a kaptár bejáratánál ! Mindössze 16x16 cm méretű 2,5 cm, magas , benne 4 kicsiny folyosó alatta szitarács !Egymás mellett egy kijáró és bejáró folyosó, 2 szeresen . A folyosók forgalmi irányát az « Atka-fésű »fogainak iránya határozza meg. Pontosabban befelé menet úgy mint kifelé a fésű fogai hajlékony lemezecskékből készíteni egymás mellett a plafonról indulva , a fogak lefelé irányulnak, olyannyira hogy érinthetik a talapzatot ! Ezen hajlékony lemezecskékből álló fogak, segítségével a behatoló méhecske hátával fog fölemelkedni szinte erőfeszítés nélkül ! Valahogy igy történhet a virágokon kinőt virágszirmok széthajtogatása is ! Nem újdonság a méheknek ! Megszokott hagyományos eljárás !

Természetesen, miután az « Atka-fésű » fogai lefelé irányulva a talajszintet érintik, ily módon csakis egy irányban kerülhet alkalmazásra ! Nem hiába igy valósul meg az egyirányú forgalom ! Ily módon ugyanis a már bent tartózkodó méhek is képtelenek azt fölemelni és alábújva kijárni ! Már csak ilyen feltételek folytán, a kifelé igyekvő méhek keresnek és találnak olyan kijáratokat amelyek pontosan úgy működnek mint befelé irányban mint befelé menet alkalmával Ily módon, máris működik a méhek egyirányú forgalma !

Kedvező időjárás esetében a természetben is beindul a terméknövekedés és nem véletlenül, beindul a nagy forgalom is ! Csalóka illatok terjengenek a közelben növekvő, virágzó növényekről is ! A méhek úgy mint az illat és mézharmatra érzékeny állatok szinten idegesen, ki hogyan tud, közlekednek virágról virágra, és a kedvező időjárás folytán gyorsan szeretnének « hazavinni » a gyűjteményeiket ! Nemhiába kerül tolakodásra sor ! Talán a méhek is mint sokan mások, gyorsan szeretnének meggazdagodni ?

A környezetben terjengő illatok is nagy szolgálatára nem csak a méheknek, de az ott élő számos állatvilágnak, is ! No persze nem igy például a méheken élősködő atkáknak ! Egy másik világ , ok csak a méhecske testén élnek, és a vérét szopogatják, egyben a méheknek óriási károkat okoznak !

Érdemes megjegyezni hogy ezek az atkáknak eredetileg nincs szeme, de van nagyszerű látása ! Tisztábban biztonságosabban látnak mint akiknek van szeme ? Hogyan lehetséges az? Állítólag a tájékozódási képességek ebben az esetben nem a megvilágító fénysugarak szolgáltatják hanem az illat aránylatok áramlata! Olyan tárgyakat is tisztán meglát amelyet a szemekkel lehetetlen akár észrevenni mert azokat valami vagy valaki eltakarja ! Nem igy az illat áramlatok esetében ! Sajnos! az ilyen illatiméretek mérések, azok változása ma még közel se fölmérhetők pontosan ! Ez idáig nem volt alkalmam, olyan táblázatokat találni a méhészeti irodalomban amelyek például számokban kifejezhetően megjegyezték volna az akácvirágzás erősségét ! Szerencsére a méheinknek nincs alkalma, se óhaja ilyen virág táblázatok tanulmányozására ! De közöttük mindenki képes a tömeges virágzás illat áramlatát észrevenni na és persze azt kihasználni !

Ugyanakkor megjegyezhetjük hogy az atkának, akinek nincs szeme mégis lát, legalábbis ,jobban, pontosabban lát mint mások, szemekkel! Szinte tökételes helyzetismerettel rendelkezik az a kicsiny kis « szemtelen » avagy szem nélküli atka ?! Hogyan jár el ez a « szemtelen » a méhcsaládban ? Kiderült hogy mindent lát, még az eltakart tárgyakat is !Legalábbis pontosabban pontosabban lát mint a többiek !



Nos hát, akkor, hogyan felvenni a harcot erőteljesen és eredményesen egy mindent látó « szemtelen » atkával ? Nem lesz könnyű dolog, hatásosnak lenni ! Az egyszerű, hagyományos, módszerek és szerek alkalmazása nem bizonyulnak fényesen hatásosnak. Minden esetre jobb lesz lemondani a szerek alkalmazásáról !

Szerencsére az « atka-fésű » alkalmazásával hatásosan megvalósult egyirányú forgalom, segítségével szermentes atkamentesítő eljárások alkalmazása kínálkozik !

Nem kell elfelejteni hogy az atka utazik, a legtöbb esetben a méhek hátán ! Tesz igy már csak azért is, mert ily módon mielőbb egy olyan helyzetben kerül, amelyben fölismerheti, az illatáramlatokat, amennyiben a hordozója hátán érkezett !

Mi több az új környezetben, vagyis az « atka-fésű » illatkörében érkezve, teljes mértékben fölismerheti a kaptárban székelő családban uralkodó otthonos illatokat is ! Na persze, nem az első alkalommal jár itt ! Akkor fordul elő, hogy máris leszáll a hordozójáról az egyéni programja megvalósítása érdekében ! Abban az egyéni programban, szerepelhet első helyen a szaporodási program megvalósítása ! Ezúttal számára, az lesz a lényeges, a tevékenységek, a lehetőségek között ! No persze ez a fontos a méhésznek is ! Ezen fog alapulni, ezen az úton lesz ugyanis az atka eltávolításának lényege is megvalósítható !



Ezúttal azonban a nehézségek pontosan onnan indulnak ! Hogyan megvalósítani az atka végleges eltávolítását ? Erősen csábító természetes illatokkal ? Olyan helyre csábítani, ahonnan nincs kiút !

Igy az például az « atka-fésű » szitarács padlózata alá helyezett csábító illatok segítségével ! Előzőleg jegyezzük meg hogy a padlózati szitarács előszöris, sikamlós anyagból készült olyan nyílásokkal amelyeken a piciny atka kényelmesen átesik de nem igy a, nagyobb testű méhecske ! Így kerülhet az atka halálos csapdába, ! Mert az a padlózat ahová leesett olyan ragaccsal van bevonva amely véglegesen fogva tartja az atkát !

Míg a kezelő méhész mégis számolhatja a beragadt atkákat, ezzel megállapíthatja az atkafertőzés méreteit, nagyságát ! No lám az eredmények szintje, a magaslaton !

Ugyanakkor, érdemleges gyakorlati megjegyzés : A dolgozó méhecske, több tízszeres, ha nem százszoros ki-be járása folytán, egy alkalommal elveszítheti potyautasát ! Ha nem igy az első munkanapon, akkor majd egy közeli napon teheti meg, eljon, a megszabadulás napja!. . . . . . . .

Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.05 másodperc